Beyaz Mantar ve Özellikleri

Beyaz mantarAgaricaceae familyasından yenilebilir mantar türüdür. Ülkemizde kültür mantarı veya beyaz şapkalı mantar olarak bilinen beyaz mantar Dünya’nın en fazla miktarda üretilen ve tüketilen mantarıdır.

Beyaz mantar, Türkiye’de üretilen yemeklik mantar türleri arasında yaklaşık %32’lik oranla en fazla üretilen mantardır.

Beyaz Mantar Özellikleri

Doğada yetişen beyaz mantar ile kültür ortamında ticari olarak üretilen kültür mantarı arasında farklılıklar vardır. Doğada şapkası 5-10 cm çapında ve kahverengi veya gri renklidir. Sapı 1-2 cm kalınlığında ve 6 cm yüksekliğinde olabilir.

Ticari olarak ise küçük ve beyaz türü en fazla üretilmektedir. Bununla beraber daha büyük ve daha farklı renkte üretilenleri portobello veya kestane mantarı adı ile satılmaktadır. Aslında beyaz mantar ile kestane mantarı aynı mantardır.

Besin değeri olarak 100 gr mantarda yaklaşık 22 kalori bulunur. Düşük yağ ve kolesterol oranı sayesinde en sağlıklı besinlerin başında gelen beyaz mantar bir çok yemekte kullanılmaktadır.

İçerdiği potasyum, sodyum gibi mineraller ve çeşitli vitaminler sayesinde sağlıklı beslenme konusunda önemli bir kaynaktır.

Beyaz Mantar Nerede Yetişir ?

Beyaz mantar, özellikle ilkbaharın sonundan sonbahara kadar, yağmur sonrasında tarla ve çimenlik alanlarda yaygın olarak bulunabilir. Ancak üretimi kolay ve ucuz olması nedeniyle ekonomik olarak kültür ortamında rahatlıkla üretilebilir.

Özel steril kompost ortamında mantarhane adı verilen alanlarda üretilmesi mümkündür.

[sc name=”yazi-alt”]

[sc name=”pin”]

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Leave A Reply

Navigate