Çam Mantarı ve Özellikleri

Çam mantarı, Tricholoma matsutake familyasından yenilen mantar türüdür. Dünya mutfağında ve Avrupa ülkelerinde matsutake mantarı olarak bilinen çam mantarı en lezzetli ve en değerli mantarlar arasında ilk sıralardadır.

Çam mantarı, ülkemizde mızrap mantarı, susuzluk mantarı gibi isimlerle de bilinmektedir.

Sonbahar aylarında adından da anlaşılacağı gibi çam ağaçlarının olduğu alanlarda bulunur. 

Çam Mantarı Özellikleri

Çam mantarı, koyu kahverengi bir mantar olup şapka büyüklüğü 1-4 cm. çapındadır. Sap uzunluğu ise 3-7 cm arasındadır. Çam mantarı, besin değeri yüksek mantar çeşitleri arasında yer alır. Özellikle protein ve demir açısından zengin olup insan vücudunun ihtiyacı olan kalsiyum, potasyum, sodyum gibi mineralleri de içerir.

Matsutake Mantarı

Çam Mantarı Nerede Yetişir?

Çam mantarı, adından da anlaşılacağı gibi çam ağacı köklerinde veya çamlık alanlarda yetişir. Çam ağacı haricinde sedir ağacı köklerinde de bulunabilir.

Ülkemizde bol bulunan bir mantar türü değildir. Bu nedenle diğer mantarlarla karıştırma ihtimaliniz daha yüksek olup çam mantarı toplarken çok dikkatli olmak gereklidir. Daha kolay ve güvenli mantar toplamak için mantar toplarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında yazımızı okuyabilirsiniz.

Çam mantarı, Kanada, Norveç, Japonya, Kore, Çin ve Estonya gibi ülkelerde bol bulunmakta ve marketlerde en fazla satılan mantar türleri arasında yer almaktadır. Ayrıca ekonomik olarak da değerli bir mantar türüdür. Uzak doğu mutfağının en gözde besinlerinden biri olan çam mantarı 1000 dolara varan kilogram fiyatıyla trüf mantarı ile beraber en değerli mantar olarak değerlendirilmektedir.

Tavsiye Yazı  Shiitake Mantarının Faydaları ve Kullanım Alanları

[sc name=”yazi-alt”]

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

1 Comment

Leave A Reply

Navigate