Çayır Mantarı ve Özellikleri

Çayır mantarı, Agaricaceae familyasından yenilebilen mantar türüdür. Latince adı Agaricus Campestris olan bu mantar genellikle çayırlık alanlarda yetiştiğinden bu isim verilmiştir. Yaygın olarak toplanabilen değerli ve lezzetli bir mantardır.

Özellikle Artvin yöresinde evelek mantarı veya evlek mantarı olarak bilinir. Bazı yörelerde ise kara dolaman olarak da bilinir.

Çayır mantarının halkası beyaz, ince ve belirgindir. Etli kısmı beyaz, bol ve az suludur. Tadı ve kokusu mantarsı ve güzeldir.

Çayır Mantarı Özellikleri

Çayır mantarının şapkası genelde 5-10 cm çapındadır.  Genç mantarlarda bu şapka yarım küre şeklinde, gelişmiş mantarlarda ise konveks şeklindedir. Mantarın üzerinde küçük kahverengi pullar bulunmaktadır. Genellikle kirli beyaz yada krem sarısı renkte, kenarlarında velum artıkları görülür.

Çayır mantarının sapı 3-10 cm boyunda, silindirik yapıdadır. Şapkadan tabana doğru gittikçe incelir.

Halkası beyaz, ince ve belirgindir. Etli kısmı beyaz, bol ve az suludur. Tadı ve kokusu mantarsı ve güzeldir.

Çayır Mantarı Nerede Yetişir ?

Çayır mantarı Dünya’da yaz sonu yağmurlarından sonra çayırlık alanlarda görülür. Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Avustralya coğrafyasında bulunan bu mantar Türkiye’de yaygın olarak toplanabilir. Tarlalarda öbekler halinde bulunabilir.

Toplanma mevsimi genel olarak Temmuz – Kasım ayları arasındadır.

Çayır mantarının düzenli olarak tüketilmesi iştahsızlık, zayıflık, hazımsızlık gibi rahatsızlıklara karşı faydalı olduğu düşünülmektedir.

çayir-mantari

Kültürel şartlarda üretilen bir türdür. Ülkemizde bol bol tüketilen ve en bilinen mantar olan kültür mantarı ile aynı familyadan olup, kültür mantarının üretildiği şartlarda üretilebilir.

Tavsiye Yazı  Türkiye’de Yetişen ve Yenilebilir Mantar Çeşitleri

Tüm doğal mantarlar gibi Çayır mantarı da doğada bulunan zehirli mantarlar ile karıştırılabilir. Bu sayfadaki fotoğraflar ve açıklamalar, örnek ve bilgilendirme amaçlıdır.

Bu sayfadaki bilgileri kullanarak mantar toplamayın. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan yabani mantarlar sadece uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Leave A Reply

Navigate