Evde İstiridye Mantarı Yetiştirme

Evde istiridye mantarı yetiştirmek sanılanın aksine zor değildir. İstiridye mantarı yetiştirmek için büyük mantarhane ve endüstriyel cihazlarınız olmasına gerek yoktur. Elbette profesyonel olarak istiridye mantarı yetiştirmek zor bir iştir ancak evde hobi veya ek gelir elde etme amaçlı istiridye mantarı üretmek mümkündür.

Evde istiridye mantarı üretmek için basit tekniklere ve küçük bir alana ihtiyacınız var. Aşağıdaki 5 adımı takip ederek evinizde istiridye mantarı üretebilirsiniz.

  • Bir alan bulun.
  • Nasıl yapacağınıza karar verin.
  • Mantarhane inşa edin.
  • Mantar yetiştirmeye başlayın
  • Toplayın ve satın.

Ancak tüm bu işlemlere başlamadan önce istiridye mantarı yetiştirme hakkında detaylı bilgi almak için istiridye mantarı yetiştirme yazısını dikkatlice okumanızı öneririz.

Bir Alan Bulun

Bir çok kapalı mekan, istiridye mantarı üretmek için ayarlanabilir. Evinizin kullanılmayan banyosu, kapalı bir balkon, bodrum kat, garaj, depo alanı veya bahçenizdeki boşluklar istiridye mantarı üretmek için kullanılabilir.

10 m2 alanda bile istiridye mantarı üretebilirsiniz. Ancak istiridye mantarı yetiştirme alanı ile normal yaşam alanlarının birbirinden ayrı olmasına dikkat edin.

İstiridye mantarı yetiştirme işi 3 adımdan oluşur. Bunlar ;

  • Kompost üretimi
  • Kuluçka
  • Hasat

adımlarıdır.

Bu adımlardan sadece kompost üretimi adımını kompostu satın alarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu da size mantar yetiştirmek için ekstra alan sağlar. Kompost satan firmalar aracılığıyla dilediğiniz kadar kompost satın alabilirsiniz.

Ayrıca kuluçka döneminde ortam yaklaşık 25 derece, hasat döneminde ise 15 derece olmalıdır.

Tavsiye Yazı  Evde Trüf Mantarı Yetiştirme

Üretim yapacağınız alanı bu değerleri en kolay yakalayabileceğiniz yerde seçmelisiniz.

Nasıl Yapacağınıza Karar Verin

Üretim alanını belirledikten sonra mantarhane tasarımını yapmanız gerekiyor. Bunun için mantar üretimini nasıl yapacağınıza karar vermelisiniz.

Yukarıda da yazdığım gibi kompostu satın alarak karıştırma ve sterilizasyon adımlarından kurtulabilirsiniz. Ancak kuluçka ve hasat dönemleri için aynı alanda mı yoksa farklı alanlarda mı yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

Bazı mantar üreticileri bir alana sadece ısıtma ekipmanları koyarak burasını kuluçka odası olarak kullanır. Kuluçka sırasında kompostlar birbirine daha yakın durabileceği için alan ihtiyacınız daha azdır.

Kuluçka dönemi biten kompostlar benzer şekilde sadece soğutma ekipmanları olan bir odaya alınır ve hasat dönemi beklenir. Bu en pratik yöntemdir ancak alan ihtiyacı biraz daha fazladır.

Diğer bir yöntem ise aynı alanda hem kuluçka hem hasat yapmaktır.

Sizin sadece hangisini yapacağınıza karar vermeniz ve mantar odanızın şekline göre komppost koyacak raflar veya asacak askılar tasarlamanız gerekiyor.

Mantarhane Yapın

İstiridye mantarı üretimi yapacağınız alanda nem ve sıcaklık değerlerini korumak için izolasyon olmalıdır. Ev içinde duvarları izolasyon yapamayacağınıza göre evin içinde küçük bir kare çadır kurabilirsiniz.

Ahşap malzeme ile iskeletini oluşturduğunuz çadırın bütün kenarlarını alt ve üst dahil izolasyon brandası ile kaplayarak basit şekilde bir mantarhane yapabilirsiniz.

10 m2’lik bir mantarhane 1000 liradan daha ucuza yapılabilir.

Ticari olarak mantarhane yapımı için istiridye mantarı üretim tesisi yazısını okuyabilirsiniz.

Tavsiye Yazı  Evde Shiitake Mantarı Yetiştiriciliği

Daha basit bir mantarhane istiyorsanız odanın duvarlarını muşamba ile kaplayabilirsiniz. Ancak sakın havalandırma, ısıtma, aydınlatma ve nem konularını unutmayın.

Mantar Yetiştirin

İstiridye mantarı kuluçka dönemi 25-30 derece arası sıcaklıkta yaklaşık 17 gün sürer. Bu dönemde ortamda ışık olmasına gerek yoktur. Nem oranı da %70 civarında olması yeterlidir. Bu nemi belki hiç bir işlem yapmadan doğal olarak sağlamanız bile mümkündür.

Kuluçka dönemi bitince mantarlar 12-17 derece sıcaklıkta günde 6-8 saat kadar beyaz floresan ışığı ve en az %80 nem ile 10 gün içinde toplanabilir hale gelecektir.

Mantarı Toplayın ve Satın

Gördüğünüz gibi yaklaşık 1 ay içinde ilk istiridye mantarı hasadını yapabilirsiniz. Yaprak büyüklüğü 10-20 cm arası her mantar toplanabilir. Eğer yaprakları çok küçükken toplarsanız yeterli ağırlıkta gelmeyecektir. Çok büyümelerine izin verirseniz de spor üretimi artacak ve ortamdaki oksijeni bitirip diğer mantarların gelişimini durduracaktır.

Bu nedenle ortalama 12-13 cm yaprak boyu ideal ölçü kabul edilebilir.

Mantarı topladıktan sonra satmak için kendinize müşteri bulmalısınız. Çevrenizde semt pazarı, şarküteri, market, restaurant gibi yerlere toplu olarak istiridye mantarı satışı yapabilirsiniz. Ayrıca internette mantar ilanı vererek Türkiye’nin her yerinden size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Mantar Üretimi İçin Basit Malzemeler

İstiridye mantarı yetiştirme için bazı basit malzemelere ihtiyacınız olacak. Öncelikle ortam sıcaklığı ve nemini ölçmek için bir duvar tipi termometre almalısınız.

Kompost iç sıcaklığı için batırma tip termometre de ihtiyaçlarınızdan biri olacaktır.

Bun basit aletleri internetten satın alabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Leave A Reply

Navigate