İstiridye Mantarı Yetiştirme Şartları Nelerdir ?

35
1688
İstiridye mantarı ve Özellikleri
İstiridye mantarı ve Özellikleri

İstiridye mantarı, Pleurotaceae familyasından yaygın olarak yenilebilen bir mantar türüdür. Latince adı Pleurotus ostreatus olan bu mantar en lezzetli ve ekonomik değeri olan mantarlardan biridir. Şapkası istiridye şeklini andırması nedeniyle istiridye mantarı olarak adlandırılmıştır. Doğada kavak ağaçlarında yetişmesi nedeniyle kavak mantarı olarak da bilinir.

İstiridye mantarı yetiştirmek bir çok girişimcinin ve mantar yetiştiriciliği ile uğraşan kişilerin ilgi duyduğu bir konudur. Ayrıca ülkemizde çok sayıda istiridye mantarı üreticisi vardır. Ancak istiridye mantarı yetiştirme işi tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi belirli ortam koşullarının sağlanması durumunda verimli olarak yapılabilir.

Ülkemizde girişimcileri istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmaları için teşvik eden firmalar mevcuttur ve bu firmalar üreticilere rehberlik etmekte ve aynı zamanda istiridye mantarının yetiştiği kompost denilen kültür ortamını satmaktadırlar. Ancak istiridye mantarının ideal yetişme koşulları ile rehberlik yapan firmaların verdiği bilgiler arasında bazı önemli farklar vardır.

Mantarhane kurulumu için istiridye mantarı üretim tesisi kurulumu yazımızı okuyabilirsiniz.

İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir ?

Öncelikle istiridye mantarı yetişme sistematiğini iyi kavramak gerekir. İstiridye mantarı doğada kavak ve kayın ağacı köklerinde, nemli, serin, oksijeni bol ve karanlık ortamda yetişen bir mantardır. Dolayısıyla en ideal yetişme koşulları da doğal ortamındakine yakın olmalıdır.

Mantarın doğada yetiştiği kava veya kayın ağacı ortamı kompost denilen karışım ile oluşturulur. Kompost içinde yer alan mantar miselleri yani tohumlar uygun sıcaklık ve nem altında kuluçka döneminde mantar vermeye hazır hale gelir. Daha sonra yine uygun ortam şartları altında istiridye mantarı toplanacak boyutlara gelir.

Tüm bu süreci aşağıdaki maddeler halinde detaylı olarak inceleyebiliriz;

 • Kompost
 • Sıcaklık, ışık ve nem
 • Havalandırma
 • Toplama
 • Verim Oranı
 • Satış

İstiridye Mantarı Kompostu Nasıl Olmalıdır ?

İstiridye mantarı, doğada kavak ve kayın ağaçlarında yetişen bir mantar türüdür. Ana besin maddesi ağaçlarda mevcut olan selüloz maddesidir. Bu nedenle istiridye mantarını yetiştirmek için selüloz oranı yüksek bir ortam oluşturulmalıdır. Selüloz oranı yüksek çeşitli bitki ve ağaç artıklarının bulunduğu nemli ve içinde misel olan ortama kompost denir.

İstiridye mantarı kompostu

Kompost içeriğini biraz daha detaylı anlatırsak, ekonomik olması nedeniyle ana madde olarak saman veya pamuk kullanılır. Bunlara ek olarak besleyici olması nedeniyle kavak veya kayın ağacı talaşı ve kepek eklenir. Bir kompostun kaliteli olmasını sağlayan en önemli özelliği içerdiği kuru madde ve misel miktarıdır. İstiridye mantarı kompostu verimli olabilmesi için ağırlığının en az %50’si kuru madde olmalı ve kuru madde miktarının da %5’i kadar misel olmalıdır.

Detaylı örnek verecek olursak 10 kiloluk bir kompost poşetinde en az 5 kg kuru madde, 250 gr misel ve 5 litre kadar su bulunmalıdır. Bundan daha az kuru madde ve misel bulunan kompostların mantar verimi son derece düşük olacaktır.

İstiridye mantarı kompost üretimi

Kuru maddelerin kendi içindeki oranı ise miselin türüne göre farklılık göstermekte olup verim için büyük farklar oluşturmamaktadır. Ayrıca kompost ph değeri 5,5-6,5 arasında olmalıdır. Bu değer alçı ve kireç ile dengelenebilir.

Kompost, elinizle sıktığınızda suyu akmıyor ancak ıslaksa uygun bir kompost denilebilir. Dibinde su birikiyorsa suyu kesinlikle fazladır.

İstiridye mantarı kompostu hazırlama

Bu konuda çok daha detaylı bilgiyi istiridye mantarı kompostu hazırlama yazısında bulabilirsiniz.

İstiridye mantarı kompostunun hazırlanması sırasında oluşabilecek hatalar veya hijyen eksikliği nedeniyle istiridye mantarı kompost hastalıkları meydana gelebilir.

İstiridye Mantarı Hangi Sıcaklık, Nem ve Aydınlık Değerlerinde Yetişir ?

İstiridye mantarı kuluçka ve hasat dönemlerinde farklı sıcaklık ve nem değerleri isteyen bir mantardır. Bu nedenle üretim yapılan ortamın şartlarının kontrol edilebilir ve istendiği gibi değiştirilebilir olması gereklidir. Kuluçka dönemi, tamamen karanlık ortamda ortalama %70 nem oranında 25-30 derece arası sıcaklıkta olmalıdır. Bu şartlar altında ilk mantarlar 17. günden itibaren görülmeye başlar.

Kompostlar genelde plastik poşetlerin içinde olduğundan her bir poşete 10. günden itibaren 10-15 arası delik açmanız gerekir ki mantarlar büyüyebilsin. Bunun nedeni kompost içine oksijen girmesini sağlamaktır. İlk bölümde de belirtildiği gibi istiridye mantarı yüksek oksijenli ortamlarda yetişir.

Kuluçka dönemi bittikten sonra oda sıcaklığı 12-17 derece arasında olmalı, günde 6-8 saat kadar beyaz floresan ışığı ve en az %80 nem olmalıdır. Kompost üreticileri veya danışman firmaların verdiği sıcaklık değerleri 18-23 derece arasındadır ancak bu sıcaklıklarda istiridye mantarı hafif, kuru ve rengi sarıya dönük olacaktır. Bu da istiridye mantarının doğal yapısından uzak bir görüntüdür. Taze istiridye mantarı gri renkli, sulu ve etlidir.

İstiridye mantarı nemlendirme sistemi

Firmaların bu sıcaklık değerlerini önerme nedeni ortamın sıcaklığını 18 derecenin altına düşürmek için standart klimaların yeterli gelmemesidir. Klima teknik detaylarını incelediğinizde klimaların en düşük 18 derece sıcaklığa kadar inebildiğini görebilirsiniz. İstiridye mantarı üretiminde sıcaklık kesinlikle profesyonel soğutma sistemleri ile ayarlanmalıdır.

Ortam nemi ise %60 – %95 arasında olmalıdır. Ancak kuluçka ve hasat dönemlerinin ideal nem değerleri farklı olduğunda ortamın nemini ayarlamak da üreticinin elinde olmalıdır. Bunun için yüksek basınçlı sisleme cihazları kullanılabilir.

Yere su atarak veya fıskiye sistemi ile nem ayarlamak imkansız olup ayrıca mantarın yapraklarına su değmesi siyah leke ve delinmelere yol açar.

Doğada istiridye mantarının gelişimi ormandaki sis sayesinde oluşur. Bu nedenle en yüksek verim yapay sis oluşturarak alınabilir.

İstiridye Mantarı Havalandırması Nasıl Olur ?

İstiridye mantarı, oksijen oranı yüksek ortamlarda yetişir. Doğada diğer mantarlar gibi yol kenarında istiridye mantarı bulma ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle üretim ortamındaki oksijen miktarı çok iyi ayarlanmalıdır.

İstiridye mantarının yetiştiği ideal oksijen miktarı diğer şartlara bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle kesin değerler vermek güçtür ancak mantarın sap ve yaprak yapısına bakarak oksijen miktarı tespit edilebilir.

İstiridye mantarı yapraklarının kenarı yukarı doğru dönüyorsa veya mantar sapı uzuyorsa oksijen yetersizdir.

Yetersiz oksijende yetişen istiridye mantarı

Üretim ortamında oksijen azalmasının nedeni, istiridye mantarının canlı bir organizma olması ve oksijen ile de beslenmesidir. Ayrıca yetişkin bir istiridye mantarı havaya her saatte yaklaşık 4 milyon spor bırakır. Spor, havada asılı duran ve yaklaşık 5 mikron büyüklüğündeki istiridye mantarı tohumudur. Bu tohumlar aynı zamanda oksijen oranının da düşmesine neden olurlar.

İstiridye mantarı üretiminde oksijen miktarını dengelemek ve havadaki sporları temizleyip ortamı insanların da nefes alabileceği hale getirmek çok önemlidir. Bu nedenle üretim ortama saat başı otomatik olarak havalandırılmalıdır.

Üretim ortamında oksijen oranının düşmesi istiridye mantarı şekil bozuklukları oluşmasına neden olur.

Havalandırma yaparken içeri giren havanın istiridye mantarının üzerine doğrudan gelmesine engel olmak gerekir. Böyle bir durumda istiridye mantarı bir kaç saat içinde geri dönüşü olmayacak şekilde kuruyacaktır.

Doğru havalandırmada yetişen istiridye mantarı

Doğru havalandırma, havalandırma kanallarının önüne serbest perdeler asarak yapılabilir. Bu sayede kanallardan gelen temiz hava doğrudan mantarın üzerine gelmeyecek, perdelerden aşağı süzülerek tüm ortama yayılacaktır.

İstiridye Mantarı Ne Zaman Toplanır ?

Yaprak büyüklüğü 10-20 cm arası her mantar toplanabilir ancak ne zaman toplayacağınızı ayarlamak üreticiye kalmıştır. Havalandırma konusunda da belirtildiği gibi yetişkin her mantar havaya saat başı milyonlarca spor bırakacağından yaprakların çok büyümemesi, diğer mantarların gelişimi için önemlidir.

Mantar kompostları 3 dönem halinde mantar verirler. İlk ürün kuluçka dönemi bittikten 5-6 gün sonra içinde toplanabilir hale gelir ve 10 gün içinde tüm mantarlar toplanır. İlk ürün döneminde yani birinci flaşta o komposttan toplayacağınız tüm mantarın yaklaşık %40’ını toplamış olursunuz. Bu, mantarın verimi %40 olacak anlamına gelmemelidir.

İlk ürün döneminin ardından yaklaşık 10 günlük bir bekleme dönemi olur ve bu sırada mantar büyümesi olmaz. Bekleme döneminde ortamın sıcaklığı 1-2 derece arttırılabilir. Daha sonra tekrar mantarlar çıkmaya başlar ve tekrar 10 gün boyunca mantar toplanır.

İkinci ürün dönemi veya ikinci flaş adı verilen bu sürede toplayacağınız mantar, o komposttan toplayacağınız tüm mantarın yaklaşık %20’lik bölümüdür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ikinci flaş sırasında daha az mantar toplanacak olmasıdır. Bu da maliyetleri ve üreticinin nakit dengesini bozabilir.

Üçüncü ürün dönemine girmeden önce yaklaşık 15 günlük bir bekleme dönemi geçer ve bundan sonra son kalan mantarlar çıkmaya başlar. Bu dönemde mantar büyüme hızı ilk ürün döneminden daha düşük olacağından toplama dönemi 1 aylık bir süreye bile yayılabilir. Kuluçka ve hasat dönemi dahil bir mantar kompostundan yaklaşık 3 ay verim alınabilir. 3 aydan sonrası ekonomik olarak kazançlı olmayacaktır.

Üretim ortamında sıcaklık ne kadar az olursa mantar rengi o kadar griye dönük olur. Ayrıca yaprak çapı küçük olmasına rağmen ağırlığı fazla ve toplandıktan sonraki ömrü 1-2 gün daha fazla ve daha lezzetli olur.

Ortamdaki sıcaklık arttıkça mantar rengi sarıya döner, yaprakları büyür, daha kuru hale gelir. Sıcaklıkla beraber nem oranı da artarsa mantar daha toplanmadan çürüyecektir.

Tavsiye Yazı  İstiridye Mantarı Toplama Zamanı

İstiridye Mantarı Verim Oranı Nasıl Hesaplanır ?

İstiridye mantarı üretiminde en önemli konunun kompost olduğu ilk bölümde belirtilmişti. Mantar üretiminin verimli olabilmesi öncelikle kompost içindeki kuru madde miktarına ve kalitesine bağlıdır.

Üretimde kullanılan komposttan alınacak verim ortalama olarak ağırlığının %30’u kadar olacaktır. Danışman veya kompost üreticisi firmalar %40-%50 hatta zaman zaman %80 verim elde edilebileceğini söylemektedir. Bu kadar yüksek oranda verimlerin laboratuvar şartlarında bile alınması kolay değildir. Kocaeli Üniversitesi Ziraat Fakültesinin yaptığı bir araştırmada çeşitli oranlarda kuru madde miktarı kullanılarak en fazla %41 verim elde edilmiştir ancak bu verim ticari olarak ekonomik değildir.

Bu nedenle üreticiler maliyet hesabı yaparken alacakları verimi düşük tutmalıdırlar. Özellikle ilk defa üretim yapılan bir tesiste henüz ideal havalandırma ve nem değerleri bilinmediğinden verim oranlarının %25’i geçmesi çok zordur. Kuru madde oranı yüksek ve dengeli olan, tohumu kaliteli olan, sıcaklık, nem ve havalandırması iyi yapılmış bir kompost %35 civarı verimli olacaktır.

Örnek bir verim hesaplaması yapmak gerekirse; 10 ton kompost yaklaşık %30 verim ile toplamda 3 ton mantar verecektir.

Bu 3 ton mantarın %40’lık bölümü yani 1,2 tonu ilk flaşta, 600 kg’ı ikinci flaşta ve kalan yaklaşık 1,2 tonu da son dönemde alınabilir.

İstiridye Mantarı Nasıl Satılır ?

İstiridye mantarını satışa çıkarmadan önce bilinmesi gereken en önemli nokta, toplamaya hazır yani 10 cm büyüklüğüne gelen mantarın 2 gün içinde toplanması ve 1 gün içinde de satılması gereklidir. Büyüyen her mantar, spor atarak diğer mantarların gelişimini yavaşlatacağı gibi toplanan her mantar da 3-4 saat içinde ağırlığının %10’unu kaybedecektir.

Örneğin 5 kilo olarak tartıp kasalanan mantar, 4 saat sonra müşterinize ulaştığında 4,5 kilo gelecektir. Bu da yapılan tüm verim ve maliyet hesaplarını etkileyecektir.

Ayrıca ilk flaş olarak adlandırılan dönemde 10 gün içinde yoğun olarak mantar toplanacaktır. Bu da düzenli bir satış sistemine ihtiyaç olduğunun ispatıdır.

İstiridye mantarının fiyatını çevredeki semt pazarlarına bakarak görebilirsiniz. Pazarda istiridye mantarı satış fiyatı 10 lira ise üretici olarak toptan 5 liraya mantar satışı yapabilirsiniz. 2019 yılı itibariyle İstanbul semt pazarlarında istiridye mantarı 10-15 tl arası fiyatla satılmaktadır.

İstiridye mantarının toplanması ve bekletilmesi sırasında ağırlığının azalması ve sonunda satılamaz hale gelmesi, üreticiyi zorlayan ancak mantar toptancılarının elini güçlendiren bir durumdur. Bu nedenle mantarı üretirken aynı zamanda farklı fiyatlarla alternatif satış kanalları bulunmalıdır.

35 YORUMLAR

 1. Ben bu işi ticari olarak yapmak istiyorum
  İlk etapta yaklaşık bin metre kare bir alan üzerine bu tesisi kurmak istesem bana maliyeti ne olur bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim saygilar

  • Merhaba İlyas Bey. Öncelikle ne tür bir tesis kuracağınız ve nerede kuracağınız çok önemli. Tesisin ısıtma ve soğutma maliyeti buna göre değişecektir.
   Ayrıca ranzalar bir çok farklı tipte yapılabilir. Bu da farklı maliyetler oluşturur.
   1000 m2 tesise yaklaşık 30-40 ton kompost koyulabilir. Kompost fiyatları da piyasada farklılık göstermektedir. Sonuç olarak tesis kurulumu ile ilgili net maliyet belirtmek mümkün değildir.

 2. İyi günler bende bu işi yapmak istiyorum. Yaklaşık 100 metre kare bir alanım var. Müstakil evimde kullanmadığım dairemde yetiştirmek istiyorum. Evim şehir dışında yarı köy sayılabilir bir yerde. Ordu ünyede yaşıyorum. Yani açıkçası oksijen ve doğal ortam koşullarını sağlayabilecek durumdayım tek eksiğim iklimlendirme. Ki ben iklimlendirmeyi sonuçta 100 metre kare bir alanda klimalar ile sağlayabilirim. Burda tek eksiğim nemlendirme kalıyor. Bana ortalama bir maliyet ve almam gereken cihaz vs. İçin bilgi mesajı yazarsanız çok memnun olurum.

 3. Hazır kurulu İstridye Mantarı Tesisi
  Ankara Altındağ Solfasolda merkezi bir konumda
  128 m2 termal izolasyonlu çadırı, klima, sisleme, havalandırma sistemi, raf sistemleri dahil olmak üzere kurulu üretime hazır sistem. Hiçbir masraf yapmadan direk kompostu yerleştirip üretim yapmaya hazır.
  İçerisinde 2. Çadır Kurulumu için arsa mevcut olup yazın bahçe olarak’ta kullanılabilir.
  Detaylar İçin
  Ömer Demiröz : 0506 521 41 17
  İsmail Arslan : 0505 901 47 69

 4. Iyi gunler;
  Ben tekirdag da bir koyde istiridye mantari yetistiriciligine baslayacagim.tarim ve Hayvancilik bakanligina bu konu icin basvuruda bulundum hibe destegi icin sonucu bekliyorm.size sormak istedigim ufak capli bir mantar yetistiriciligi icin cadir ranzalama sistemi ve ic tesisat ic min ne kadar bi odenek gerekiyor.

  • Merhaba. Öncelikle ne tür bir tesis kuracağınız ve kuracağınız bölge çok önemli. Tesisin ısıtma ve soğutma maliyeti buna göre değişecektir.
   Ayrıca ranzalar bir çok farklı tipte yapılabilir. Bu da farklı maliyetler oluşturur.
   Örneğin 1000 m2 tesise yaklaşık 30-40 ton kompost koyulabilir. İç tesisat giderleri de kompost kapasitesine göre değişecektir. Sonuç olarak tesis kurulumu ile ilgili net maliyet belirtmek mümkün değildir. Yazıda yer alan mantar ısı ve nem değerlerini nasıl elde edebileceğinizi planlayıp maliyet çıkarabilirsiniz.

 5. iyi günler bende istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum bunun için 100 m2 depom var ama bütce olmadığı için yapamıyorum bunun için destek veren yerler varmı kosgeb veriyomu kredi hibe fln

 6. Merhaba

  Emeğinize sağlik yazinizi baştan soa okudum çok faydali oldu.Anlayamadığim tek nokta istiridye mantarinda kuluçka dònemi nezaman başliyor veya kuluçka döneminin başladığinı ve bittiğini nasıl anlayabilirim?Kisacasi kuluçka dönemi nedir? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. İstiridye mantarının kuluçka dönemi, miseller kompost içine koyulduğu andan itibaren başlar. Yani hazır kompost alıyorsanız zaten kuluçka döneminin ilk günlerindedir. Kuluçka dönemi, kompostların yaklaşık %20’lik bölümünde mantar çıktığı zaman bitmiş kabul edilebilir. Bu süre yaklaşık 15-17 gün sürer.

 7. Merhaba ben Mersin tarsusta oturan bir yatırımcıyı bu işe girmek istiyorum malum bizim biraları nem oranı %80 civarlarında ayriyeten bir nem takviyesine ihtiyaç olurmu.

  • Merhaba. Mantar üreteceğiniz ortam, dış mekan nem oranının altında kalacaktır. Yani kompostlar doğal olarak havadaki nemi alacaklar. Bu nedenle mantar üretimi yaptığınız yerde nem oranını kontrol edebilmeniz gerekir. Sadece doğal nem ile sağlıklı üretim yapamazsınız.

 8. Merhaba kompostlar kaç cm arayla asılması gerekiyor havalandırma olayı ni pek anlayamadım içerdeki hava dışarı atılırken aynı zamanda içeri temiz hava mi girmesi gerekli sistem o sekildemi olcak

  • Merhaba. Kompostlar arasında en az 15 cm boşluk olmalı. Bu sayede hem yeterli havalandırma sağlanır hem de o bölgede çıkan mantarlar büyüyebilir. Havalandırma, içerideki kirli hava dışarı atılırken dışarıdan temiz hava gelecek şekilde yapılmalı.

 9. Merhaba ben Antalya merkezinde oturuyorum Antalya yazın malum çok aşırı sıcak ve bunaltıcı şekilde nemli bu ortamda istiridye mantarı yetistirebilirmiyim. Bana bu konuda bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler

  • Merhaba. Antalya, istiridye mantarı üretimi en fazla olan illerden birisidir. İstiridye mantarı üretiminde önemli olan dış ortam sıcaklığı değil mantarhane içi sıcaklıktır. Nerede olursanız olun mantarhane sıcaklığı ve nemi makineler ile ayarlanmalıdır. Dolayısıyla Antalya için de aynı şey geçerlidir. Tek fark soğutma maliyetiniz diğer bölgelere göre daha fazla olabilir.

 10. isitiridye mantarhane kurulumu anahtar teslim yapılır dolandırıcılara denk gelmeyin bu işe ilk başladıgımızda afzımız yandı şuan hem üretim hem kurulum yapıyoruz örnek olarak gelip çadırlarımızı görebilirsiniz ciddi arkadaşlar yer genze istanbul anadolu detaylı bilgi için 05348796947
  İnstagram adresi:: istiridye_mantar_satis_kurulum

  • Merhaba. Kütükte istiridye mantarı üretim süreçleri daha farklı. sıcaklık ve nem döngüleri aynı olmayacağından aynı ortamda üretilemezler.

  • Merhaba, istiridye mantarı üretimi her ilde yapılabilir. Maliyetler için sitemizdeki yazıları okuyarak yaklaşık hesap yapabilirsiniz.

 11. Istiridye mantarı için hazırlanmış 150 2oo m2 alanda tezgahı hazır birkez denenmiş sonra vazgeçilmiş hazır ortam. Kiraya veya ortak olunabilir.buyukcekmece tüyap yanı nda. Ilgilenen olursa 5326649449 arasın

 12. Merhaba, Mantar saatte milyonlarca spor birakıyor ise biz tesis icerisinde bu sporları soludugumuzda zarar gormezmiyiz? Bunun için bir koruma ekipmanı, giysisi olmalı mı?

  • Merhaba. Evet yüksek miktarda spor solunduğunda solunum rahatsızlıkları ve yüksek ateş gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Bunun için partikül filtreli yüz maskesi kullanmak işe yaramaktadır. Tek kullanımlık maskeler kısa süre (5-10 dakika) için koruma sağlamakta ancak uzun kullanımda işe yaramamaktadır.

 13. merhabalar ben ist çatalca’dan 250 m2ayrı ayrı 3 adet yer yaptım mantarlarım büyümeye başladı nasıl acil bi şekillerde satabilirim bilgi alabirmyim şimdide teşekkür ler05327893519 telefonum acil isteyenler

 14. Merhabalar bende istiridye mantarı üretimi yaoacagım ama ben kütükte yapmayı pilanlıyorum beni daha cok cezbediyo sinopta yapacagım bunu nem oranı yüksek zaten bodrum katında yapmayı pilanlıyorum izin alabilirmiyim acaba sehir merkezine yakın yerlerde dusunuyorum 200 kütükle baslayacagim ilk etapta sizce gorusleriniz fikirleriniz nedir bi bilgilendirmisini, maliyeti izini falan

 15. Merhaba 15×6×4×15 ölçülerinde arsa 75m2 çadır içerisine ışık buhar ve ısı düzeniyle raf kurulumu ne kadara malolur

  Ayrıca bu alan içine kaç paket kompost sığar

 16. Ilginiz için teşekkürler apartmanda yaklaşık 100 m2 dükkanımız var iskanlı apartmandan bağımsız bi dükkan üretim yapmak istiyordum devlet belediye tarafından izin verilir mi ruhsat alabilir miyim?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here