Kahve Atığında İstiridye Mantarı Yetiştirme

İstiridye mantarı yetiştirmek için kompost ana hammadddesi olarak genellikle saman, kepek, pamuk gibi ağaç ve bitki artıkları kullanılır. Ancak bu ürünler başka birçok alanda da kullanıldıklarından ekonomik olarak değerli malzemelerdir.

Eğer kompost maliyetini düşürmek istiyorsanız verimli ancak çok ucuz hatta bedava malzemeler kullanmanız gerekir.

İstiridye mantarı üretimi yaparken istiridye mantarı kompostu içinde kahve ve çay atıkları da kullanılabilir. Bu yazıda sizlere kahve atığı ile nasıl istiridye mantarı yetiştireceğinizi anlatacağız.

Neden Kahve?

İster Türk kahvesi ister filtre kahve olsun, 1 fincan kahvenin %99’u katı kahve atığı olarak geride kalır. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon ton kahve çekirdeği öğütüldüğü düşünüldüğünde milyonlarca ton kahve çöpü olduğunu görebilirsiniz.

Ancak kahve artıkları bizim işimize yaramasa da istiridye mantarı için güzel bir besin kaynağıdır.

Yani hem bedava hem de besleyici olması nedeniyle istiridye mantarı kompostu yaparken kahve atığı kullanabiliriz.

Kahve Atığında İstiridye Mantarı Yetiştirmenin Faydaları

Kompost hammaddesi olarak kahve atığı kullanmanın geri dönüşüm yapmanın yanında farklı faydaları da vardır. Bunlar;

  • Sterilizasyon gerekmemesi
  • Kolay hazırlanması
  • Kolay bulunması

Saman, kepek, pamuk veya diğer ağaç atıkları ile istiridye mantarı kompostu yaparken sterilizasyon işlemi son derece önemlidir. Daha doğrusu sterilizasyon veya pasterizasyon olmadan kompost olması düşünülemez.

Tavsiye Yazı  İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Rehberi

İstiridye Mantarı Kompostu Nasıl Yapılır yazımızı okuyanlar sterilizasyon işleminin yüksek sıcaklıkta su veya buhar ile yapıldığını hatırlayacaklardır. Şimdi filtre kahve demleme işlemini düşünün. Yüksek sıcaklıkta su buharı kahve içinden geçerek içtiğimiz kahveyi oluşturur.

Yani kahve artıkları zaten yüksek sıcaklığa maruz kalarak sterilize oluyorlar.

Sterilizasyon işleminin olmaması, kompost üretimi için özel ekipmanların olmasına gerek olmadığı anlamına geliyor. Bu da kompost üretim maliyetini büyük oranda azaltacaktır.

Kahve atığında istiridye mantarı üretmenin bir diğer avantajı da kahve artıklarının çok kolay bulunmasıdır. Kendi içtiğiniz kahveleri biriktirerek veya en yakın kahve satan yere gidip isteyerek -muhtemelen- bedava kahve artığı alabilirsiniz.

Kahve Artığında İstiridye Mantarı Nasıl Yetişir

Kompost yapmak için taze kahve artığı kullanmanız gerekir. Yani kahve en fazla 24 saat önce içilmiş olmalıdır. Espresso veya filtre kahve artıklarını tercih etmelisiniz ancak filtre kahve daha nemli olduğundan espresso daha iyi olacaktır. Ancak karışık da kullanabilirsiniz.

İstiridye mantarı yetiştirmek için kahve atığı kullanılırken yapılan en büyük hata çok eski kahve atıklarını kullanmaktır. Diğer pastörizasyon yöntemlerinde saman veya talaş pastörizasyon işleminden hemen sonra torbalara doldurulur. Ancak kahveyi çok uzun süre kullanmazsanız içinde diğer bakteri ve mikroorganizmalar üremeye başlar. Bu da mantar üretimini olumsuz etkiler.

Kahve artığının içinde istiridye mantarı misel aşılayın. Bu aşamada bir miktar saman veya talaş kullanmanız da gerekiyor.

  • Kahve ağırlığının %10’u kadar misel,
  • Kahve ağırlığının %20’si kadar saman veya talaş.
Tavsiye Yazı  Evde Trüf Mantarı Yetiştirme

Yani elinizde 5 kg kahve varsa 500 gr misel ve 1 kg saman ekleyip iyice karıştırın.

Kahve içine nemli saman veya talaş ekleme nedeni, öğütülmüş kahve taneciklerinin boyutunun çok küçük olmasıdır. Bu, kompostun çok yoğun hale gelebileceği ve mantarın büyümesi için yeterli hava dolaşımını engellemesidir.

Karıştırdığınız malzemeleri bir poşete doldurup 20-24 derece sıcaklık ve karanlık ortamda 3 hafta kadar bekletin. Bu süre sonra tüm poşetin beyaz bir örtü gibi kaplandığını göreceksiniz. Bu olaya “sarım” denir.

Poşetlerin üzerinde oksijen ve nem alması için 2-5 cm çağında küçük delikler açın. Daha sonra ortam sıcaklığını sohbahar benzeri yaklaşık 12-15 derece sıcaklığa getirin ve mantarların üzerine doğrudan ışık gelmesini sağlayın.

5-10 gün içinde ilk mantarları görmeye başlayacaksınız. Bundan sonra 1 hafta kadar hergün sprey ile nemlendirerek mantarların iyice büyümesini bekleyin.

Yaklaşık 2 hafta sonra istiridye mantarı toplamaya başlayabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Leave A Reply

Navigate