Mantar Türleri

Kanlıca Mantarı ve Özellikleri

Kanlıca mantarı, Russulaceae familyasından, yenilebilen bir mantar türüdür. Latince adı Lactarius Salmonicolor, Lactarius Deliciosus ve Lactarius Deterrimus olan üç türü bulunur ve ülkemizde bu  üç tür ortak isimle kanlıca mantarı olarak bilinir. Kanlıca mantarı en beğenilen mantarlardan biridir. Sote, ızgara, kızartma, közleme ve hatta ekmek olarak yenebilir.

Kanlıca mantarı, halk arasında çıntar, çam meltisi, melki mantarı, kızıliçi mantarı veya tillice mantarı diye de bilinir. Kanlıca mantarı mantar çeşitleri arasında Türkiye’de en çok bilinen yaban mantarı türüdür.

Kanlıca mantarı özellikleri

Türkiye’de bir çok bölgede bulunabilen kanlıca mantarı şapkası turuncu renkli bir mantardır. Şapkası 4-14 cm arası büyüklükte olabilir. Şapka bölümü ıslakken yapışkan bir hal alır ancak genelde kuru bir mantardır. Yağmur suyu ile ıslanır.

Kök bölümü 3-8 cm uzunluğunda ve 1-2 cm çapındadır. Ellendiğinde yeşil leke bırakır.

Kanlıca mantarı dünya’da ilk defa 1753 yılında yenilebilir mantar türü olarak tespit edilmiştir. Avrupa başta olmak üzere Kuzey Amerika kıtasında çok tüketilen bir mantardır. Avrupa’da özellikle İspanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya ve Türkiye’de bol bulunur ve sevilerek tüketilir.

Ekonomik olarak kültür ortamında üretilmesi mümkün değildir ancak ormandan toplanan mantarların semt pazarlarında satılması ile ekonomik değer oluşturmuştur.

Başta mangal ızgara olmak üzere sote, kavurma, börek, turşu ve ekmek yapımında kullanılır.

Tavsiye Yazı  Kanlıca Mantarı Çorbası

Kanlıca Mantarı Faydaları

Kanlıca mantarı, yüksek miktarda amino asit içerir. Aminoasitler, vücudun protein dengesi için çok önemli olduğundna kanlıca mantarı protein açısından önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle vejeteryan beslenenler için protein kaynağı olarak tercih edilebilir.

Kanlıca mantarı, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyum, fosfor, demir, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller ve B1, B2 ve C vitaminleri içerir. Mineral ve vitamin açısından da son derece faydalı bir besin olarak tüketilebilir.

Yapılan araştırmalara göre kanlıca mantarı kızartma yapıldığında içerdiği besin değeri düşmektedir ancak sote veya diğer besinlerle beraber piştiğinde besin içeriği açısından daha zengin halde yenilir.

İçerdiği amino asitler, mineraller ve vitaminler nedeniyle kanlıca mantarı bağışıklık sisteminin güçlenmesine, tansiyonun düşmesine, şeker hastalığı tedavisine ve kanser önleme açısından faydalı olduğu bilinmektedir.

Kanlıca mantarı nerede yetişir ?

Kanlıca mantarı çam ormanlarında yetişen bir mantardır. Sonbaharda, kış aylarına doğru yoğun yağışların ardından çıkmaya başlar. Ülkemizin çoğu bölgelerinde köylüler tarafından toplanıp, tüketilir. Özellikle başta Kastamonu olmak üzere batı karadeniz ve batı ege yöresinde görülür.

Kanlıca mantarı ne zaman çıkar ?

Toplanma mevsimi genel olarak Eylül – Ekim ayları arasındadır.

Çam ağaçlarının dibinde yetişen kanlıca mantarı koyu kırmızı renkte, meşe ağaçlarının dibinde yetişenleri ise açık turuncu renktedir.

Diğer tüm mantarlar gibi kanlıca mantarı da bol miktarda su içermektedir ve toplandıktan sonra kurumaya başlar. Bu nedenle taze tüketmekte fayda vardır. Eğer kış için hazırlanacaksa iyice temizleyip fırınladıktan sonra derin dondurucuda saklanabilir. Eğer toplandıktan sonra sıcakta bekletilirse kurtlanma gösterebilir.

Kanlıca mantarını taze olarak semt pazarlarında, organik marketlerde, organik ürün satan web sitelerinde veya donmuş olarak satın alabilirsiniz. Çok aranan bir mantar olduğu için mevsiminde kanlıca mantarı satan yerler her şehirde rahatlıkla bulunabilir.

Tavsiye Yazı  Borazan Mantarı ve Özellikleri

Tüm doğal mantarlar gibi kanlıca mantarı da doğada bulunan zehirli mantarlar ile karıştırılabilir. Bu sayfadaki fotoğraflar ve açıklamalar, örnek ve bilgilendirme amaçlıdır.

Bu sayfadaki bilgileri kullanarak mantar toplamayın. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan yabani mantarlar sadece uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir