Mantar Miseli Nereden Alınır?

İster evde hobi amaçlı ister ticari amaçla olsun mantar yetiştiriciliği için en önemli konuların başında mantar miseli gelir. Sitemize de gelen sorular arasında mantar miseli nereden alınır sorusu ilk sıralardadır.

Mantar Miseli Nedir?

Mantarlar, bitki olmadıklarından dolayı tohum ile üremezler. Mantarlar, spor ile üreyen canlılardır ve üreme dönemine geldiklerinde havaya saatte milyonlarca spor bırakırlar. Bu sporlar doğada uygun ortam bulduklarında çimlenerek yeni mantar oluşturabilirler.

Ancak kültür ortamında mantar sporları kendiliğinden çimlenemezler. Bu nedenle bir besin üzerinde çimlendirilen bu sporlar tohum olarak kullanılır ve misel olarak adlandırılır.

Mantar tohumu veya mantar miseli aynı anlamda kullanılmaktadır.

Mantar Tohumu Nerede Satılır

Mantar tohumu uzun yıllar boyunca çok zor bulunan bir ürün olmuştur. Özellikle sadece yurtdışında üretilen mantar miseli ülkemizde yüksek fiyatlarla satılmaktaydı. Ancak son yıllarda gelişen mantar yetiştiriciliği sektörü ile beraber mantar tohumu satış yerleri sayısı artmıştır.

Günümüzde mantar malzemeleri satan birçok firmada istiridye mantarı tohumu, kültür mantarı tohumu, istiridye mantar miseli, kuzugöbeği mantarı miseli bulunmaktadır.

Mantar Tohumu Fiyatları

Her mantar için farklı misel üretme yöntemleri vardır. Mantar cinsine ve misel türüne göre mantar tohumu fiyatları değişmektedir. Örneğin istiridye mantar tohumu fiyatı 1 kilo 30 lira civarında olup kültür mantarı tohumu fiyatı 50 lira civarındadır.

Tavsiye Yazı  Kahve Atığında İstiridye Mantarı Yetiştirme

İstiridye mantarı miseli açısında düşündüğümüzde dünya’da en bilinen mantar miseli olan sylvan mantar miseli ile yerli üretim istiridye mantar miseli fiyatları farklı olacaktır.

Mantar Tohumu Nasıl Elde Edilir?

Mantar tohumu, mantar sporlarının başka bir besin maddesi üzerinde yerleşmesi yöntemiyle elde edilir. Ancak bu işlem oldukça zordur ve steril olmayan ortamlarda başarılı olma ihtimali çok düşüktür.

Bu nedenle mantar tohumu çoğaltma işlemi yapmak daha ekonomik ve kolaydır.

Hazır alınan mantar miseli, basit yöntemlerle çoğaltılabilir. Bunun için genellikle buğday kullanılır. İyice ayıklanıp haşlanmış ve suyu süzülmüş buğday içine mantar miseli atın. 20 -25 derece oda sıcaklığında 10- 15 gün bekletin. Bu süre sonunda neredeyse tüm buğdaylar misel halini almış olacaklardır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Leave A Reply

Navigate