Mantar Satışı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mantar satışı, en az mantar toplamak kadar dikkat ve zahmet gerektiren bir iştir. Mantarlar, yüksek oranda su içeren besin maddeleridir. Dolayısıyla mantarın tazeliği, canlı görünmesi ve lezzeti tamamen içerdiği su miktarına bağlıdır.

Bir mantar, siz bulup toplamasanız bile bir süre sonra suyunu kaybetmeye başlayacaktır. Ayrıca topladıktan sonra da hızlı bir şekilde suyunu kaybetmeye başlar. Dolayısıyla en taze mantarı bulup en hızlı şekilde satmanız gereklidir.

Taze Mantarları Toplayın

Doğada yetişen mantar türleri, birbirinden farklı ebatlarda en lezzetli hallerini alırlar. Yani örneğin istiridye mantarı yaprak büyüklüğü ortalama 12 cm iken en lezzetli haldedir ancak porçini mantarı için bu ölçü yaklaşık 7 cm’dir. Dolayısıyla mantar toplarken her mantarın en lezzetli ve taze olduğu boyutları bilerek toplamalısınız.

En taze mantarları bulup topladıktan sonra mantar satışı yapabilmek için elinizde doğru ürün olacaktır.

Ezilmelerini Önleyin

Mantar, toplandıktan sonra hassas bir üründür. Dolayısıyla çok fazla üst üste koyduğunuzda altta kalan mantarlar ezilecek ve kötü bir görüntüde olacaktır.

Ezik bir mantarın nerede ezildiğini bilmek müşteri açısından mümkün değildir. Dolayısıyla ezik ve şekli bozulmuş mantarları satın almak istemeyecektir.

Bu nedenle mantar toplarken mantarları mümkünse farklı bölümleri olan hasır sepetler ile toplayın. Bu sayede hem mantar ezilmemiş hem de hava almış olur.

En Hızlı Şekilde Satın

Dün topladığınız bir mantar bugün asla ilk tazeliğinde olmayacaktır. Bu nedenle mantar satışı en hızlı şekilde yapılmalıdır. Mümkünse alıcılar hazır olmalı veya en hızlı şekilde satışa sunulmalıdır.

Tavsiye Yazı  İstiridye Mantarı Destek ve Hibeleri

Mantarı hemen satma imkanınız yoksa doğru şekilde saklamak çok önemlidir. Doğruda sıcak havada, rüzgarlı ortamda mantarlar kuruyacaktır.

Mantarın kurumasını önlemek için serin, nemli ve rüzgar almayan havadar bir ortamda bekletilmeleri gerekir.

Temizleyin

Mantarlar toplandığında üstlerinde toprak, yaprak, yılgın veya ot parçaları olur. Bir çok kişi için bu görüntü hoş değildir ve mantarı satın almaması için bir neden olabilir. Bu nedenle mantarı satışa sunmadan önce kökünü ve şapkasını bu gibi maddelerden temizlemeniz en doğrusudur. Ancak temizlerken su ile yıkamamak gerekir. Yıkanan mantarlar çok hızlı şekilde çürüyecektir.

İlan Verin

Mantar satmak için ne kadar fazla kişiye ulaşırsanız o kadar hızlı mantar satışı yapabilirsiniz. Bu nedenle ulaşabildiğiniz tüm ortamlardan mantar satışı ilanı vererek çok sayıda kişiye ulaşmalısınız.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Leave A Reply

Navigate