Mantar Toplarken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Mantar toplamak, zevkli olduğu kadar toplarken ve mantarları yerken bazı tehlikeleri de içeren bir aktivitedir. Özellikle mantarların ayırt edilmesi konusunda halk arasında bir çok yanlış inanış olması nedeniyle mantar toplamak tehlikeli olabilmektedir.

Zehirli mantarların tehlikeleri yanında topladığımız mantarların üremelerine devam edebilmeleri ve lezzetlerini koruması için de yapılacak bir çok şey vardır.

Ayrıca mantarların toplandığı ormanlar da dikkat edilmesi gereken yerlerdir.

Bu Yazıda Neler Var ?

Doğru Mantar Seçimi

Mantar toplamaya çıkmadan önce mutlaka hangi mantarları toplayacağımızı belirlememiz gerekir. Eğer bir ekip olarak mantar toplamaya gidiliyorsa ekipteki herkesle hangi mantarların toplanacağı konuşulmalıdır. Toplanacak mantarları belirlerken zehirli olmadığına %100 emin olduğumuz mantar çeşitleri tercih edilmelidir. Tam olarak emin olmadığımız hiç bir mantar türüne dokunmamamız gerekir.

Ülkemizde yaklaşık 40 çeşit yemeklik mantar türü vardır. Bu mantarlar yöresel olarak farklı isimler alabilirler. Zehirli mantar türlerinin sayısı ise çok daha fazladır. Zehirli mantarlar insanlar tarafından toplanmadığı için yenilebilen mantarlardan çok daha kolay bulunabilir.

Zehirli bir mantar türü.

Ülkemizde yetişen yenilebilen mantarların listesi için Türkiye’de Yetişen ve Yenilebilir Mantar Çeşitleri yazısını mutlaka okumalısınız. Hangi mantar çeşidini toplayacağınızı bilseniz bile doğada bazen bu mantarları diğerlerinden ayırt etmek zor olabilir. Bu nedenle mantar toplarken aşağıdaki noktalara her zaman dikkat etmelisiniz.

Şapkasının hem altı hem de üstü aynı renk, Kahverengi veya Beyaz olan mantarlar büyük ihtimalle zehirli mantardır. Bu tür mantarlara dokunmayın.

Şapkasının kenarında ince iplikler bulunan mantarlar da büyük ihtimalle zehirli mantardır. Bu tür mantarlara dokunmayın.

Küflenmiş, çürümeye başlamış ve böceklenmiş mantarları da toplamayın. Bu tür mantarlar zehirli olmasa bile yenilebilir özelliğini kaybetmiş mantarlardır.

Doğru mantarı bulduğunuzda kökü ile beraber koparmayın, dibine yakın bir yerden keserek alın. Mantarı topraktan kökü ile birlikte kopardığınızda aynı kökten tekrar mantar çıkmasını engellersiniz. Halbuki kesip alırsanız bir süre sonra aynı yerde tekrar mantar görebilirsiniz.

Tavsiye Yazı  Çörek Mantarı ve Özellikleri

Tanımadığınız mantarları asla toplamayın ancak toplamadığınız mantarlara zarar vermeyin. İnsan için zehirli olan bir mantar doğal canlılar için besin kaynağı olabilir. Ayrıca sizin bilmediğiniz yemeklik bir mantarı tanıyan ve toplayan başkaları olabilir.

Mantarları taşırken sepet kullanmaya özen gösterin. Poşet içinde üst üste atılan mantarlar eve dönene kadar kırıp ezilecektir.

Mantar sepeti. (Sepetteki mantarlar porçini mantarı)

Tavsiye Yazı: Mantar Nedir ?

Mantar Toplanacak Yerler

Mantarlar, cinslerine göre farklı bitki örtüsüne ve iklime sahip alanlarda yetişirler. Mantar toplamaya başlamadan önce doğru mantarı doğru yerde aradığınıza emin olmalısınız. Bunun için çevrenizdeki veya mantar arayacağınız alanların bitki örtüsü ve iklimi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu sayede hem boşuna gezmemiş olur hem de doğru mantarları toplayabilirsiniz.

Örneğin ağaç gövdesinde yaşayan biftek mantarı toplamayı düşünüyorsanız ağaç olmayan maki veya çayırlık bölgelere bakmanıza gerek yoktur. Benzer şekilde çam ağaçları ile kaplı bir çevrede mantar arıyorsanız çam kökleri veya çam yaprakları ile beslenen bir mantar türü aramalısınız.

Mantarlar bol oksijen ihtiyaçlarını karşılayabildikleri yerlerde yetişirler. Bu nedenle şehir içinde bir parkta mantar bulma ihtimaliniz düşüktür. Ayrıca yol kenarlarında da egzoz gazlarından dolayı mantar bulma ihtimaliniz düşük olacaktır. Mantar toplarken yoldan en az 50 metre içeride mantar aramalısınız. Ayrıca egzoz gazlarında bulunan kanserojen maddeler ve ağır metaller mantarlar üzerinde birikerek doğrudan vücudumuza geçer.

Mantar toplanacak bölgelerin coğrafi yapısına ve doğal hayvan popülasyonuna da dikkat etmelisiniz. Doğadaki bir çok canlı yırtıcı bile olsa doğrudan insana zarar verme amacı taşımaz ancak farkında olmadan onlar için tehlike oluşturacağınızı düşünecekleri kadar yakınlarına gelirseniz yuvalarını veya kendilerini korumak için saldırgan olabilirler. Bu nedenle doğal hayvanların yuvalarından ve beslenme alanlarından uzak durmalısınız.

Tavsiye Yazı  Borazan Mantarı ve Özellikleri

Mantar Toplama Zamanı

Mantarlar, genel serin gecenin ardından açan güneş ve yapraklarına düşen çiy taneleri ile büyür ve gelişirler. Bu nedenle en uygun mantar toplama zamanı, güneşli günlerde, sabah çiyinin kaybolduğu zamandan öğlen ortasına kadar olan süredir. Öğleden sonra mantarlar bir yere gitmez elbette ancak mantar toplayan diğer kişiler sabah erkenden mantarları toplayacağı için öğleden sonra mantar bulmanız zor olur.

Ayrıca her mantarın en bol bulunduğu mevsim farklıdır. Bu nedenle mantarların yetiştiği dönemleri bilerek mantar aramaya gitmelisiniz.

Kıyafet Seçimi

Mantar toplamak tam bir doğa yürüyüşüdür. Bu nedenle kıyafetleriniz mutlaka mantar toplayacağınız bölgeye uygun olmalıdır. Ayağınıza mutlaka üstü kapalı ve kaymayan sağlam bir ayakkabı giymelisiniz. Terlik veya üstü açık ayakkabılar hem ayağınızdan çıkabilir hem de yerdeki diken gibi bitkiler ayağınıza batabilir.

Aynı şekilde kollarımıza da ağaç dalları batabilir. Bu nedenle uzun kollu kıyafetler giymeliyiz. Mantar toplanan saatler genelde serin saatlerdir ancak bol hareket etmeyi gerektiren mantar toplama işinde üşümek yerine terlemek daha kolaydır. Bu nedenle hava eğer çok soğuk değilse kazak giymeyin.

Ağaçlık alanlarda mantar topluyorsanız gözünüze güneş gelmeyecektir ancak çayırlık alanlarda mantar toplarken mutlaka şapka takmalısınız. Ağaçlık alanlarda ise saçlarınızı korumak için şapka takabilirsiniz.

Mantar toplarken doğaya ve havaya uygun kıyafetler giymelisiniz.

Tüm doğal mantarlar, doğada bulunan zehirli mantarlar ile karıştırılabilir. Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, örnek ve bilgilendirme amaçlıdır.

Dogalmantarlar.com sitesindeki bilgileri kullanarak mantar toplamayın. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan yabani mantarlar sadece uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

1 Comment

  1. Ceyhun engin Reply

    Görselde zehirli mantar olarak gösterdiğiniz mantar zehirli bir mantar değildir biz ona bursada dedeböğürü deriz ve senelerdir bol miktarlarda tüketiriz herhangi bir semptoma rastlamadım üzerimde

Leave A Reply

Navigate