Mantarhane Dezenfeksiyonu Yöntemleri

Ortamda bulunan patojen yani hastalığa neden olan mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemine dezenfeksiyon adı verilir. Bu amaçla kullanılan kimyasal maddelere dezenfektan madde denir. Mantarhaneler, istenmeyen mikroorganizmaların gelişip üremesi için çok elverişli ortamlardır. Dolayısıyla hangi cins olursa olsun mantar üretiminin sağlıklı ve verimli şekilde yapılabilmesi için mantarhane dezenfeksiyonu şarttır.

Mantarhane Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Mantarhane dezenfeksiyonu, mantarhane boşken yani kuluçka veya üretim süreci öncesinde yapılmalıdır. Dezenfeksiyondan ne kadar sonra mantarhanenin kullanılabileceği dezenfektan madde türüne göre değişecektir.

Mantarhaneler için birkaç farklı zararlı türü vardır. Bunlar genel olarak zararlı küfler ve sinekler olarak sınıflandırılabilir. Her bir zararlı için farklı dezenfektan madde kullanmak gereklidir.

Küf oluşumunu önlemek için Chlorothalonil ve %70 Thiophanate Methyl etken maddelerini içeren tarım kimyasalları kullanılabilir. Bu etken maddeler özellikle istiridye mantarı üreticileri için büyük bir sorun olan yeşil küf oluşumunu önler.

Mantarhane dezenfeksiyonunda göz ardı edilmemesi gereken diğer zararlılar ise sinek ve lavralardır. Sinek oluşumunu önlemek için Azadirachtin etken maddesi içeren kimyasal ilaçlar kullanılabilir.

Mantarhanelerdeki bir diğer problem olan örümcek ağı hastalığı için ise Prochloraz etken maddesi içeren kimyasal ilaçlar kullanılır.

Aradığını etken maddeyi içeren onaylı tarım ilacı markalarını bulmak için Tarım Bakanlığı Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanında arama yapabilirsiniz. Aşağıdaki linkten arama bölümüne kültür mantarı yazdığınızda veya etken madde adını yazdığınızda mantar üretimi için onaylı kimyasal ilaç isimlerini görebilirsiniz.

Tavsiye Yazı  İstiridye Mantarı Mantarhane Kurulumu

https://bku.tarim.gov.tr/Arama/Index

Bu veri tabanında yer almayan kimyasal maddelerin kullanılması tercih edilmemelidir. Herhangi bir kimyasal kullanmadan önce sağlığa zararları veya etkileri hakkında uzmanlara danışılmalıdır. Herhangi bir kimyasal ilaç kullanırken gaz maskesi ve diğer kişisel koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır. Farklı iki kimyasal madde karıştırıldığında zehirli gazlar çıkartabilir. Tüm kimyasallar uygun bir dolap içerisinde kilitli olarak saklanmalıdır. Kimyasallar kullanımdan sonra derhal depolanmalıdır.

Mantarhane dezenfeksiyonu yaparken tüm ortamın dezenfekte edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle ULV yöntemi ile sisleme yaparak ilaçlamak en etkin çözümdür.

Kimyasal tarım ilacı içeren karışım yüksek basınç ile buhar halinde ortama verilerek mantarhanedeki en küçük deliğin bile ilaçlanması sağlanır.

Eğer aktif olarak kurulu bir sisleme sisteminiz varsa ilaçlama için bu sistemi de kullanabilirsiniz.

Ekim işlemi öncesinde doğru şekilde yapılan dezenfeksiyon işleminin mantar verimine veya gelişimine zararı olmaz.

Mantarhane dezenfeksiyonu işleminde mantar üretiminde kullanılan tüm cihazların dezenfekte edilmesi gerekir.

Dezenfeksiyon işleminden sonra içeri zararlı girişini önlemek koşuluyla havalandırma yapılarak ortam insana uygun hale getirilmelidir.

Koruyucu Dezenfeksiyon Önlemleri

Ekim işlemi öncesi yapılan dezenfeksiyon kadar kuluçka ve hasat dönemlerinde de zararlı mikroorganizmaları mantarhaneden uzak tutmak gerekir. Üretim aşamaları sırasında küf veya sinekler ile mücadele etmek çok daha zor olacaktır.

Mantar odalarına sinek veya farklı zararlı canlıların girmesini önlemek için pencereler, kapılar ve mantarhaneye hava giren her bölmümde mutlaka sineklik olmalıdır.

Tavsiye Yazı  Mantarların Yetişmesi İçin Uygun Ortamın Sıcaklığı Nasıl Olmalıdır ?

Sinek veya böcekler sadece pencerelerden değil duvardaki veya kapılardaki çatlaklardan veya deliklerden de girebilirler. Bu delikleri kapatmak kalıcı bir çözümdür.

Mantarhaneye girmeden önce ayakkabılar veya çizmeler dezenfekte edilmelidir. Tercihen mantarhane girişinde ara bir bölüm olup burada dış ortam ile temas eden ayakkabılar çıkarılarak sadece mantarhane içinde kullanılan çizmeler giyilebilir.

Ayrıca mantarhaneye giriş-çıkış sayısı olabildiğince az sayıda tutulmalıdır.

Üretim aşamalarında hastalık görülen kompostlar hemen mantarhane dışına çıkarılarak imha edilmelidir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Leave A Reply

Navigate