Mantarlar Koronavirüs Hastalığını Önlemede Etkili Mi?

Koronavirüsü nedeniyle meydana gelen Covid-19 salgını sadece birkaç ayda tüm dünya’da yüz binlerce kişinin ölümüne neden oldu. Son yıllarda insanlığın gördüğü en büyük pandemi olan covid-19 hastalığına karşı aşı ve tedavi yolları tüm bilim insanları tarafından araştırılıyor.

Koronavirüse karşı henüz bir tedavi yöntemi bilinmese de virüsten korunmanın bilinen bazı yolları var.

Bunlar;

  • Hasta kişilere temas etmemek,
  • Kalabalık ortamlarda bulunmamak,
  • Hijyene dikkat etmek
  • Vücut direncini ve bağışıklığı arttırmak.

Bu önlemlere dikkat edilmesi durumunda hastalığa yakalanma riski çok azalacaktır.

Mantarlar Koronavirüse Karşı Etkili Mi?

Vücut direncini ve bağışıklığı arttırma konu olduğunda mantarlar önemli besin maddeleridir. Basında her ne kadar bazı mantarlar mucize ilaç gibi gösterilse de mantarların genel olarak hiçbir hastalığı tedavi etme özelliği yoktur. Ancak bağışıklık sistemi ve vücut direncine olumlu yönde katkı yaptıkları çok sayıda bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır.

Bağışıklığı Arttıran Mantarlar

Yemeklerimizde veya öğünlerimizde mantarlara yer vermek, covid-19 gibi salgın hastalıklar veya mevsimsel birçok hastalığa karşı vücudun direncini arttırır. Ancak vücut direncini arttırmak için aşırı dozda mantar tüketmek sağlığa zararlıdır.

Aşağıdaki mantar türleri ülkemizde bulunan ve bağışıklığı arttırmaya yardımcı özelliği bulunan mantarlardır.

Kuzu Göbeği Mantarı

Kuzu göbeği mantarı B1, B2 ve C vitaminleri ile yüksek oranda kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller içerir. Bu sayede vücudun dinç kalmasını sağlar ve yorgunluğu giderir. 

Tavsiye Yazı  Borazan Mantarı ve Özellikleri

Shiitake Mantarı

Shiitake mantarı içeriğinde bulunan birçok antioksidan ve C vitamininin bağışıklık sistemi üzerinde çok önemli etkileri vardır. Ayrıca shiitake mantarında bulunan bazı moleküller, bağışıklık sistemimizin etkinliğini artırabilir ve potansiyel olarak zararlı allerjenlere ve diğer maddelere tepki süresini hızlandırabilir.

Porçini Mantarı

Porçini mantarı, potasyum, fosfor, kalsiyum ve demir mineralleri yönünden zengin bir mantar türüdür. B1, B2, B3, B5 ve B7 vitaminleri sayesinde çocukların gelişiminde rol oynamaktadır. Bünyesinde barındırdığı zengin folik asit bakımından kansızlık hastalığına iyi gelebilmektedir.

İstiridye Mantarı

İstiridye mantarı, kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca bağışıklığı azaltan bazı etkileri de yavaşlatarak daha dirençli olmamıza yardım eder. İstiridye mantarı doğal antioksidan özellikteki gıdalardan biri olarak bilinir.

Tüm doğal mantarlar, doğada bulunan zehirli mantarlar ile karıştırılabilir. Bu sayfadaki açıklamalar, örnek ve bilgilendirme amaçlıdır.

Bu sayfadaki bilgileri kullanarak mantar toplamayın. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan yabani mantarlar sadece uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Leave A Reply

Navigate