Shiitake Mantarının Faydaları ve Kullanım Alanları

Shiitake mantarı, 800 yıldan uzun bir süredir eşsiz lezzeti ve faydaları nedeniyle birçok farklı yemekte kullanılan bir mantardır.

Bilimsel adı Lentinula edodes olarak bilinen Shiitake türü mantarlar, köken olarak Doğu Asya bölgesine özgüdür ve birçok Asya ülkesinde çok popüler bir mantar çeşididir. ‘Shiitake’ ismi Japonca kökenli bir kelimedir ve siyah mantar veya meşe ağacı mantar olarak da bilinir.

Bugün shiitake mantarı tüm dünyada sevilerek tüketilen bir mantar haline gelmiştir ve dünyadaki tüm mantar üretiminin % 25’inden fazlasını oluştururlar.

Shiitake mantarı, zengin B vitaminleri, fosfor, manganez ve çinko, ayrıca C vitamin, D vitamini, demir, magnezyum ve potasyumdan oluşan zengin besin içeriğinden dolayı özellikle tercih edilir. Ayrıca diyet lifler ve alkaloidler, fenoller ve diterpenoidler de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlar bulunmaktadır.

Uzmanlar, mantarların faydalarından olabildiğince fazla yararlanmak için her yemeğe mutlaka az miktarda da olsa  shiitake mantarı eklemenizi öneriyor.

Shiitake Mantarı Faydaları

Şiitake mantarının kilo vermeye yardımcı olmak, kemiklerin güçlendirilmesi, cildin sağlıklı hale getirilmesi, iltihaplanmayı azaltmak, erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olmak, hücre onarımı ve büyümeyi iyileştirmek ve kan dolaşımı arttırmak gibi birçok faydalı özelliği vardır.

Cilt Bakımı

Şiitake mantarı vücuttaki serbest radikallere ve oksidatif strese karşı mükemmel savunma sağlayan inanılmaz miktarda antioksidan bileşiği içerir. Bunlar, cildin kırışıklıklar gibi yaşlanmaya karşı korunmasında yardımcı olurken, aynı zamanda yara izlerinin ve lekelerin görünümünü azaltıp cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır. İçerdiği bol miktarda Selenyum ile doğal akne tedavisi için de kullanılmaktadır. Selenyum eksikliği sıklıkla akne belirtileriyle bağlantılı olabileceği belirtilmektedir.

Kilo Verme

Shiitake mantarının besin içeriği ve kalori miktarı karşılaştırıldığında düşük kalori ile bol miktarda faydalı besin içermesi nedeniyle kilo vermeye çalışan kişiler için ideal bir gıda olarak düşünülebilir. Şiitake mantarının 100 gramında yaklaşık 35 kalori vardır, bu nedenle kilo kaybı çabalarına yardımcı olabilecek metabolizma ve dolaşımı uyarmanın yanı sıra kalori limitlerinden ödün vermeden mineral ve antioksidan düzeylerinizi artırabilirsiniz.

Enfeksiyon Tedavisi

Bu mantarın az miktarda tüketilmesi bile kan dolaşımındaki iltihap moleküllerinde bir azalmaya neden olduğu ortaya çıkmıştır. Bu özellikler artrit, gut, migren, iltihaplı bağırsak rahatsızlıkları ve bir dizi tahriş rahatsızlığı olan insanlar için yardımcı olabilir.

Tavsiye Yazı  Şitaki Mantarı ve Özellikleri

Kan Dolaşımı

Bakır, çoğunlukla göz ardı edilmesine rağmen sağlığımızın önemli bir bileşendir. Bakır, vücudun demir emilimi yani demirin kan dolaşımına katılması için önemli bir maddedir ve bu mantarların yüksek bakır içeriğine sahip olması nedeniyle demir emilimine yardımcı olur. Demir, vücut enerjisini arttırmak ve vücudun belirli bölümlerine kan dağıtımını artıracak kırmızı kan hücrelerinin üretiminde gereklidir.

Kanserle Mücadele

Şiitake mantarındaki aktif bileşikler, birden fazla kanser tipinde kansere yol açan tümörlerin büyümesini engellemeye ve aynı zamanda çevredeki sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelerin yok edilmesine yardımcı olabilmektedir.

Ancak mantarların kanseri tedavi ettiğini söylemek tam olarak doğru bir ifade olmaz. Birçok kaynakta mantarların kanseri önlediği veya tedavi ettiği yazılmaktadır. Ancak mantarlar dokundukları yeri iyileştiren maddeler değillerdir. Sadece ilaçlardan sağlayacağımız faydaları doğal yollardan elde etmemize yardımcı olurlar.

Vücut Enerjisini Arttırma

B vitaminleri metabolizma ve enerji üretiminde anahtar rol oynarlar. Şiitake mantarı vücudun birçok fonksiyonunu dengeleyen B2 vitamini, B6 vitamini, pantotenik asit, B3 vitamini ve folat içermektedir.

Ayrıca, yarım bardak kadar shiitake mantarı vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu bakır miktarının % 70’den fazlasını sağlar ve bu da metabolizması için çok önemlidir.

Stres Yönetimi

Fenolik bileşikler, diterpenoidler, C vitamini, A vitamini, galik asit ve pek çok antioksidanla birlikte, shiitake mantarı vücudun tamamındaki oksidatif stresini önemli ölçüde azaltabilir. Bu aktif bileşikler, kronik hastalıklara, erken yaşlanmaya, bilişsel sorunlara ve hatta kansere neden olmadan önce serbest radikalleri bulur ve etkisiz hale getirir.

Çağımızın en büyük problemlerinden  ve çoğu hastalığın altından yatan asıl nedenlerden biri olan stres mutlaka çeşitli yöntemlerle azaltılmalıdır.

Bağışıklık Sistemi

Şiitake mantarı içeriğinde bulunan birçok antioksidan ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri çok önemli olan C vitamini bulunur. Daha önemlisi, shiitake mantarında bulunan bazı iletim molekülleri, bağışıklık sistemimizin etkinliğini artırabilir ve potansiyel olarak zararlı allerjenlere ve diğer maddelere tepki süresini hızlandırabilir.

Kolesterol Düzenleme

Şiitake mantarındaki bileşiklerin bazıları karaciğerdeki kolesterol üretimini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca, shiitake mantarlarındaki sülfürik bileşikler, kan dolaşımını veya pıhtılaşmayı önleyebilir, bu da kalp-damar sağlığı daha da güçlendirir ve potansiyel olarak ölümcül kalp-damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Kan Basıncını Düzenleme

Shiitake mantarında bulunan eritadenin adı verilen enzim kan damarlarının daralmasını önler ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Bu özellik, kalp krizi, felç ve ateroskleroz gibi kalp-damar hastalıkları açısından yüksek risk altında olan insanlar için çok önemli olabilir.

Tavsiye Yazı  Kanlıca Mantarı ve Özellikleri

Shiitake Mantarı Kullanımı

Şiitake mantarı, kullanım alanı son derece fazla olan bir mantardır. Çorbalara, güveçlere, salatalara, sebze yemeklerine, salata yemeklerine, et yemeklerine, omletlere ve patates kızartmalarına eklenebilir. Şiitake mantarının lezzeti tipik olarak odunsu veya topraklı olarak tarif edilir, bu da mutfak uygulamalarında kullanımını sınırlar, ancak lezzetli yemekler genellikle mantarın doyurucu dokusundan yararlanabilir.

Taze shiitake mantarı satın aldığınızda, lezzeti oldukça hafif olabilir ancak mantarları pişirmeden önce biraz kurutarak lezzetini belirgin bir şekilde artırabilirsiniz. Bu sayede yemeğe verdiği lezzet ve besin değerini de istenen seviyeye getirmiş olursunuz.

Shiitake Mantarı Yan Etkileri

Lezzetli ve besleyici bir mantar türü olsa da shiitake mantarı çok fazla tüketildiğinde bazı olumsuz etkiler gösterebilir. Mide bağırsak rahatsızlıkları, otoimmün hastalıklar, güneşe duyarlılık ve alerjik reaksiyonlar gibi bazı durumların shiitake mantarlarıyla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu yan etkiler genellikle mantar çok miktarda tüketildiğinde, veya çoklu besin alerjisi olan insanlarda görülmektedir.

Bilinen en yaygın yan etkiler ;

Mide Rahatsızlıkları: Az miktarda antioksidan ve antibiyotik tüketimi sindirim sistemine yardımcı olabilir, ancak fazla miktarda tüketildiğinde şiddetli rahatsızlık, mide bulantısı ve kusma gibi durumlara neden olabilir.

Otoimmün Hastalıklar: Otoimmün hastalıklar bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığıyla oluşan tepkilere genel olarak verilen genel addır. Shiitake mantarının bazı özellikleri multipl skleroz veya romatizmal artrit gibi otoimmün hastalıkları olan insanlar için tehlikeli düzeyde olabilir.

Güneş Hassasiyeti: – Şhiitake mantarında bulunan bazı bileşikler cildinizin güneşe duyarlılığını artırarak güneş yanıklarına neden olabilir. Ayrıca gözün güneşe olan hassasiyetini arttırarak güneşli günlerde görme zorluğu yaratabilir.

Alerjik Reaksiyonlar: Bazı yiyeceklerde olduğu gibi bazı mantarlar da insanlarda alerjik etki gösterebilir.

Önemli Uyarı

Mantarlar çok tehlikeli olabilirler. Birçok mantar türü yenilebilir mantar türü değildir. Yenilebilir mantar türleri ise aşırı tüketildiklerinde zararlı etkiler gösterebilirler. Birçok mantar ağır metaller ve zehirli bileşikler içererek havayı ve suyu kirletebilirler.

Yenilebilir mantarları mutlaka bilinen ve güvenilir satıcılardan almalısınız. Doğadan amatörce toplanan mantarlar zehirli olabilirler. Bu nedenle sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmelisiniz.

Sadece shiitake mantarı tüketerek yukarıda dile getirilen faydaları sağlamak veya hastalıklardan korunmak mümkün değildir. Mantarlar, doğru miktarda tüketildiğinde vücudumuzun ihtiyacı olan diğer bileşenleri sağlayarak vücudumuzun sağlıklı olmasına faydalı olabilirler. Yazıda belirtildiği gibi mantarların dokunduğu yerde hastalıkları iyileştirme gibi bir özelliği yoktur.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

Leave A Reply

Navigate